Translate

ПРОЕКТ "ТРАКО-ВИЗАНТИЙСКАТА ИНТОНАЦИЯ В ЦЪРКОВНАТА И НАРОДНАТА ПЕСЕННИ ТРАДИЦИИ" 2022/2023

 Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по програма "Творческо развитие" 2022, Модул Организатори. Дог. № TR1-O-2022-26.

21.11.2022 - 21.11.2023

В партньорство с НУФИ "Филип Кутев", Котел. 

Проектът представя специализиран курс, предназначен за учениците и преподавателите (които желаят) от НУФИ “Филип Кутев”, Котел. Той ще се провежда блоково, два пъти месечно до 26 октомври 2023, когато ще бъде изнесен концерт от участниците.

Курсът застъпва много важна част от музикалното изкуство, която не е намерила място в учебните планове на средното и висшето професионално музикално образование в България.

Чрез него се цели младите музиканти, както и част от техните преподаватели, да усвоят някои специфични знания и умения, свързани с корените на българската музикална култура. 

Курсът, който организираме, е адресиран към почти напълно липсващата информация за естетиката и духа на изящната православна музика - толкова интонационно близка до нашата народна музика, но естетически и духовно, носеща друго въздействие, облик, атмосфера и още редица качества, които биха обогатили всеки музикант.

Това “обогатяване” чисто практически има няколко измерения, но едни от най-важните са в извън храмово пространство участниците да добият усещане за литургично време и пространство. Интересна е темпоралната връзка - разлика между храмов обред и народен обичай (обред); между основните жанрове в източното църковно пеене - ирмологическо, стихирарическо и пападическо - и в народните песни - бързи, умерени и безмензурни темпа - връзки, прилики и разлики в характера и интонациите на едните и другите.; скритата смяна на неравноделни в православното източно пеене и ярките явни български неравноделни ритми и много други.

Младите музиканти имат нужда от по-широк поглед към процесите в музикалното изкуство, от познаването на различни аспекти при работата с музикалната материя, за да намерят по-лесно своя собствен творчески път. 

Специализираният курс се води от композитора Георги Попов и диригента д-р Елица Христова.

***

В началото на тази година в Национално училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" град Котел поставихме началото на сложен, дълъг и задълбочен изследователски процес по проект на Младежко сдружение-България, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма “Творческо развитие”, модул "Организатори", 2022. Той има теоретико-практическа насоченост. Децата - ученици, участници в изследването - ще се запознаят с приликите и взаимопроникването между гръцката църковна музика днес (в употреба и в българската православна църква) и останали до наши дни особени белези и звукореди в тракийската народна музика; с проблемите на исонирането (вокално и инструментално); с функциите на подосновните тонове, хиатусите, диатоничните звукореди, употребата на четвърт тоновете в мелизматичната система и други.

В това изследване ще насочим вниманието на децата към малките звукореди (трихорди, тетрахорди, пентахорди и т.н., и разнообразните им строежи). Тук се съдържа безценно знание, наречено стара ладова хармония. Многообразието на акордите, изграждащи тази система и отношенията между тях, новата функционалност, обогатява неимоверно много хармоничния език. Той се усвоява по-лесно, а в същото време придобива високо издържана колоритност.

Изследването на тази тематична материя предава на децата и нови знания за дихателно-телесния комплекс; нов начин на звукоизвличане; общото музициране и в резултата на него - подобряване на слуха, ансамбловите рефлекси и много други практически ползи.

Възоснова на тези процеси на изследването ще се опитаме да въведем изпълнителски, аранжорски, а най-вероятно и композиторски практики, които ще бъдат обогатени с извисената култура на ортодокса и ще съжителстват с брилянтната чистота на нашия фолклор. В същото време се надяваме да получим интерпретации и образци (авторски), които умело да съчетават старинно и съврвеменно звучене в едно изпълнение, или в едно произведение.

Не можем да премълчим и нещо, което сигурно за дълго ще остане в паметта ни (на нас - лекторите - Георги Попов и Елица Христова). Никога и никъде у нас в България досега нито един ръководител - домакин на нашия труд - не ни е предоставял по-добри условия за работа. Работните помещения задоволяват всякакви изисквания, залата, сцената, инструментите, техниката са изключително функционални. От сърце благодарим за неоценимото партньорство на г-жа Мария Градешлиева и целия колектив на НУФИ “Ф. Кутев” Котел.
































"За пръв път пяхме православна музика с хор от народни музиканти. Тези млади музиканти бяха обучавани от нас, но за много кратко време. Въпреки това досега не съм имал такова усещане. Никога до сега не бях изпитвал такава мощна и чиста енергия с такава сила да ме понася нагоре! Тези деца са на нашия род. Те носят неговата  чистота, почтителност, мъдрост и вдъхновение и понеже са музиканти, в пеенето влагат сърце, а не рутина. Въздействието, което постигат е необяснимо силно! Този път сме доволни! Публиката - също, дори и правостоящите слушатели и зрители! Браво деца, браво! Беше незабравима концертна вечер!!!" - думи на композитора Георги Попов, един от ръководителите по проекта, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по Програма "Творческо развитие"'22.





Няма коментари:

Публикуване на коментар

ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО! СВЕТЛИ И БЛАГОСЛОВЕНИ ПРАЗНИЦИ! Един хубав подарък за всеки - музикален диск с празнични песни за Рождество Хрис...