Translate

ПРОЕКТ "ПЪТУВАЩО АТЕЛИЕ" 2022/23

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програма “ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ОРГАНИЗАЦИИ В ОБЛАСТТА НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ТВОРЧЕСТВО '22” 

ДОГОВОР № LI-2022-62 13/08/2022 г., 01.09.2022 - 01.11.2023

Проектът предлага програма за провеждане на ателиета в две направления на музикалното изкуство – ансамблово пеене и работа в домашно студио. Доказани професионалисти в тези сфери, с регионални партньори от цялата страна, ще проведат курсове за придобиване на нови умения и усъвършенстване в тези области. Най-добрите изпълнения и студийни продукти ще бъдат разпространени в публичното пространство, чрез организираните по места прояви, чрез участия в културни форуми и в дигиталната среда.

Организаторите публикуват Форма за обратна връзка с участниците, която може да попълните ТУК.


ЛЯТНО АТЕЛИЕ

ВАРНА, 17 - 21 ЮЛИ




Курс за любители диригенти 

По време на ателието ще се проведат занятия по три предмета: 
МАНУАЛНА ТЕХНИКА
ДИШАНЕ, ЗВУКОИЗВЛИЧАНЕ, АНСАМБЛОВОСТ
РАБОТА С ПАРТИТУРА (монодия и многоглас - еднороден, смесен)

Участниците ще получат Диплом с оценки по трите дисциплини.

Курс за любители певци

По време на ателието ще се включат в занятията:
ДИШАНЕ, ЗВУКОИЗВЛИЧАНЕ, АНСАМБЛОВОСТ
РАБОТА С ПАРТИТУРА (монодия и многоглас - еднороден, смесен)

Участниците ще получат Диплом с оценки по двете дисциплини.
За да се запознаят с диригентската жестикулация, певците могат да присъстват и на часовете по мануална техника с диригентите.

Курс по музикални технологии за начинаещи и напреднали


Според индивидуалното ниво на участниците ще се работи върху теми от музикалните технологии, звукозапис и озвучаване.

Участниците ще получат Диплом с оценки.

Заявката за участие трябва да бъде в свободен текст с информация за имената на кандидата и контакти за връзка. Тя може да бъде изпратена на e-mail: msbg2006@abv.bg, в страницата на проекта във Фейсбук   https://www.facebook.com/patelie22/ или на тази страница. 
Информация на телефон: 0877 726 494




Покана за партньори

“Младежко сдружение-България” организира серия от събития за повишаване на уменията за ансамблово музициране и работа в домашно звукозаписно студио. Едногодишният проект “Пътуващо ателие” е реализиран с финансовата подкрепа на НФ “Култура” по “Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество ‘22” в партньорство със сдружение “Светъл звън”.

Ателиетата започват да работят през ноември 2022 и ще продължат до октомври 2023.

Кой може да участва и за кого са предназначени ателиетата?

В програмата като домакини на обученията могат да се включат читалища, културни институции, училища, детски градини, частни и общински организации, които развиват любителска хорова дейност. Обученията са безплатни за всички участници.

Програмата е насочена към деца, младежи и възрастни хора, които ще повишат своето изпълнителско ниво или ще направят първите си стъпки в хоровото изкуство и/или в работата в домашно звукозаписно студио.

Какво представляват ателиетата

Любителското хорово изкуство бе сред най-засегнатите от извънредните епидемични мерки. Въпреки, че от няколко месеца дейността на съставите е възстановена, повечето от тях нямат възможност да участват във форуми, на които да повишат своето майсторство и чрез които да привлекат нови членове. Бързо променящата се среда изисква и развиването на нови умения за популяризиране на любителското хорово изкуство - работа в домашно студио, за да могат да разпространяват самостоятелно своето изкуство в дигитална среда.

Програмата на ателиетата цели да се подпомогне усъвършенстването на вокално-техническото майсторство, стилово-интерпретаторските умения, задълбочаване на художествено-естетическите и духовно-етични критерии. Ще бъде предложен нов репертоар, който ще обогати участниците.

Получаването на базисни знания и умения за работа с видео, звукозаписна и озвучителна техника и съответния специализиран софтуер, ще помогне на хорове и индивидуални изпълнители да създадат свой аудио или аудиовизуален продукт за разпространение.

Програмата е съобразена с целевата група, като развива през практически дейности умения, без да затруднява излишно участниците. Ателиетата са индивидуални, групови и общи.

Най-добрите изпълнения и студийни продукти ще бъдат разпространени в публичното пространство, чрез организираните по места прояви, чрез участия в културни форуми и в дигиталната среда. 

Продължителността на курсовете се определя от желанията и възможностите на участниците.

Ако вашата институция желае да се включи в предлаганото обучение, може да се свържете с нас на посочените контакти:

Е. Христова - тел./viber 0877 726494; msbg2006@abv.bg; 

За обучителите:

Георги Попов - композитор и диригент. От 1984 работи в театъра и киното като композитор на свободна практика. Музиката му многократно е отличавана на наши и международни фестивали и конкурси. Автор е на инструментална солова и камерна музика, на инструментална и вокална музика за деца. От 1996 г. посвещава по-голямата част от творчеството си на богослужебната православна музика, която се изпълнява от наши и чужди изпълнители. 
Създател на певческа школа, в която разработва уникален начин на звукоизвличане наречен брегмофония.
Основател и ръководител на камерен ансамбъл “Колегиум ОСАННА”, с който концертира в най-големите културни европейски центрове, а в периода 2018-2020 в Рим и Ватикан.

Елица Христова е диригент и пианист, доктор по теология - Източно църковно пеене (2012), Магистър по теология (2008) и музика (1991). От 1991 като пианист, хормайстор и диригент развива активна концертна, звукозаписна и педагогическа дейност в България, Финландия, Германия, Гърция, Румъния, Испания, Франция, Бахрейн, Сърбия, Австрия, Русия, Италия и други страни. Автор на статии, радио предавания, курсове, ръководител на множество проекти. Преподавала е в различни учебни заведения, сред които СУ „Св. Климент Охридски“ и Консерватория „Личинио Рефичи“ Фрозиноне, Италия.
От 2000 г. работи съвместно с композитора Георги Попов.

Ивайло Янев - продуцент, тонрежисьор. Завършил тонрежисура в Берлинската музикална академия. Прекрасен музикант, с изключителна добра музикално-теоретична подготовка, много фин, деликатен и изпълнен с инвенция човек и творец.
Дейността му обхваща стотици реализирани музикални албуми, концерти, радио и телевизионни продукции, документални и игрални филми.
В последните години е тонрежисьор на Софийската филхармония и автор-оператор на документални филми.

***

Композиторът Георги Попов за работата на “Пътуващо ателие” в Ловеч

Пътят до Ловеч е много красив. Преминахме го неусетно - ние, музикантите от “Пътуващо ателие” - д-р Елица Христова, Ивайло Янев и моя милост - Георги Попов.

В Ловеч, в прекрасна зала вътре в новия митрополитски храм “Св. св. Кирил и Методий” ни очакваше Женски хор “Достойно есть” към храма. Диригентът г-жа Дренска бе започнала разпяването.

Бяхме посрещнати много радушно от диригента и хористите. Репетицията започна спокойно. Ние се намесвахме деликатно, там където според нас имаше нужда от някаква промяна. Нашите намеси бяха малки и спокойни и целта им бе подобряване на конкретен проблем, на общия звук или проблем с дикцията. Доброжелателността на намесите ни успокои и даде на пеещите увереност и смелост, че могат и че са на “прав път”. Така стана, че с нетърпение очакваме всяка наша нова среща.

Благодарим на г-жа Дренска и нейния хор за бързата възприемчивост и точни и бързи реакции!

Атмосферата, която се създава по време на репетициите е много приятна, ведра и предразполагаща към бързи и добри резултати, които се надяваме да представим на третото издание на “Гергьовски песенни празници-Елена”  през май 2023 година. 







***

“Пътуващо ателие” в 7 СУ “Св. Седмочисленици”, София

“Пътуващо ателие” влезе в един от вторите класове на столичното 7 СУ. Чрез нашия емисар сред детските аудитории - Елица Христова - в края на ноември започна подготовка за Коледно тържество. Децата за около месец трябваше да усвоят донякъде обща звучност, добра дикция и да научат десетина песнички. Тези малки бисерчета, освен двете народни коледарски песни, обработени от композитора Георги Попов, бяха по текстове на големите български детски поети Стоян Попов (Чичо Стоян) и Йордан Стубел и с музика от Георги Попов.

Децата бързо бяха завладяни от “майчинската” топлина и светлина, която Елица Христова излъчва, от ведрите, чисти и завладяващи български ритми и интонации, и от прекрасните български текстове на големите наши детски поети.

Малките хористи на г-жа Христова “омагьосани” от тази българска съкровищница - прекрасен диригент, големи поети и чудесни песни - за този месец сътвориха чудо. Те показаха, че когато майстори въздействат върху българската душевност децата се “отблагодаряват” неочаквано богато, усвоявайки и част от основата и детайли на извисената по дух българска култура.

Останалото беше - изненадващо и мило тържество за директори, учители и ученици, лакомства и... спомен и предчувствие за Рождество...




***
След проведено прослушване на децата от втори до четвърти клас на 7 СУ "Св. Седмочисленици", повече от 100 деца се включват в проекта. Над 20 детски песни по стихове на Стоян Попов (Чичо Стоян) ще бъдат научени, записани и разпространени в рамките на проекта. 

***
“Пътуващо ателие” в Севлиево

Аплодисменти?!?

30.07.2023,  храм „Св. прор. Илия“ – Севлиево, около 10.30 сутринта. 

Отпуст и край на светата литургия. Предстоятелят на храма - о. Спас - сърдечно и прочувствено благодари на певците и тогава се случи нещо, което не сме виждали в български храм – всички богомолци, намиращи се в църквата, се обърнаха към балкона и изразиха преживяванията си с аплодисменти. Слязохме бързо при тях и долу ни посрещнаха лица, облени в сълзи и огряни от усмивки и духовна радост. Няма да описваме думите на поздравленията. Преживяното по време на службата беше видно.

Певците в Севлиево бяха от участници и ръководители на проект „Пътуващо ателие“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество 2022.

Преди няколко месеца ръководителката на формацията от Севлиево г-жа Олга Цветкова се обърна с молба към д-р Елица Христова, създадените от нея Пътуващи ателиета да посетят Севлиево и да работят и с нейните два състава към НЧ "Развитие-1870-Севлиево" – камерен хор „Хоталич“ и формация „Мелос“. Ръководителите на ателиетата - д-р Христова, Георги Попов и Ивайло Янев - се отзоваха с удоволствие, защото участниците от Севлиево са много ентусиазирани, мотивирани и трудолюбиви. Първите резултати от съвместната работа бяха представени на ежегодния фестивал „Гергьовски песенни празници-Елена“ 5-7 май 2023.

Последните работни срещи се осъществиха скоро, след като певците от „Мелос“ се бяха завърнали от турне във Франция, което беше минало много успешно. Имаше добри условия - зала, въодушевени певци и красивия център на града. Атмосферата беше прекрасна. Реакцията на участниците по отношение на звукоизвличане, ансамбловост, дикция, интерпретация и ред други компоненти, беше впечатляващо бърза и вдъхновяваше преподавателския процес.

За резултата от началото на нашата дейност писахме малко по-горе. От тук нататък продължава работата и усилията към усъвършенстване на всеки отделен певец и на ансамбъла. Част от певците се включиха и в ателието за музикални технологии, като участваха в осъществяването на документалните записи и тяхната обработка както по време на фестивала в Елена, така и на празничната литургия в Севлиево.

Надяваме се нивото и продукцията да продължат да повишават своето качество и занапред. 


Няма коментари:

Публикуване на коментар

ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! НА ВСИЧКИ, КОИТО НОСЯТ ИМЕТО - МНОГО РАДОСТ, ЩАСТИЕ И БЛАГОДАТ! Запис от концертното турне, реализирано с финансовата подкре...