Проектът се реализира с финансовата подкрепа на НФ „Култура“ по Програма „Разпространение“, Направление „Музика“, Дог.№RPR-M-2024-9 05/11/2024.
05.11.2024 - 15.11.2025
Културният продукт, който ще разпространим, представлява създаване и изпълнение на концертна програма, съставена от вече изпълнявани произведения на композитора Георги Попов. Музиката, която сме подбрали, включва разнообразни жанрове и представя многообразието в творчеството на автора. Концертната програма ще бъде представена пред нови публики в Казанлък, Видин, Пловдив, Елена и Сопот, и е посветена на 175 години от рождението на Иван Вазов.
Първото представяне на подобна концертната програма беше на 19 юни 2023 г. в рамките на 54 МФ „Софийски музикални седмици“ в Централното фоайе на НБ „Св. св. Кирил и Методий“, в деня, когато почитаме паметта на преп. Паисий Хилендарски. След това “Колегиум ОСАННА” я представи в БКИ в гр. Будапеща на 31 октомври 2023 г., в концерт, посветен на Деня на будителите. Концертите преминаха при изключителен интерес от страна на публиката.
Концертната програма включва камерни вокално-инструментални произведения и православни песнопения - авторски и обработки на традиционни за българското богослужение монодийни образци. По този начин тя представя много широка палитра от съвременна българска музика.
Вокално-инструменталните произведения са в два жанра. Едните са малки кантати за гласове и пиано, написани по повод годишнини, свързани с нашата история. В тях композиторът е избрал за свой творчески „двигател“ текстове, които са знакови и силно въздействащи върху родолюбивото чувство на нашата публика. Това са Вазовите произведения от „Епопея на забравените“ – „Раковски“, „Левски“ и „Паисий“ и от „Тъгите на България“ – „Лейди Странгфорд“. Тези произведения са повод да посветим концертите през 2025 г. на 175 годишнината от рождението на Иван Вазов. Във всеки отделен концерт ще включваме по две от тези малки кантати. Останалите две кантати, неизменно включени в програмата, са върху текстове, които са не по-малко въздействащи: „Азбучна молитва“ на еп. Константин Преславски (през 2023 г. се навършиха 1130 г. от написването ѝ) и „Похвала за цар Симеон“ – аноним от Х век.
Другите вокално-инструментални произведения са написани по картини на художничката Димитрина Дойчинова, по повод вернисаж на нейна самостоятелна изложба тази година в Пловдив и по проект "Между два свята", реализиран в периода 08-10.2024 с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Композиторът определя няколко теми в нейните картини, които са го привлекли, за да създаде своята музика. Това са темите за:
- хармонията в дисхармоничното пространство;
- възстановяване на загубената сетивност, или едно дълбинно изследване на инстинкта за самосъхранение;
- съдбата на идеите - мистичната връзка между идеи, вечност, темпоралност, античност и съвременност;
- раздялата - непринудена и принудителна, междуличностна, пространствена, темпорална, възрастова и т.н.;
- морето - невидимото, присъстващо навсякъде море.
Тези Картинни миниатюри, в които няма текст, написани за пиано и гласове, дават на слушателя полет на въображението и наситени естетически преживявания.
Духовната музика в програмата, е подбрана така, че с не много образци да покаже жанровото и стилистично многообразие на българската православна музика. Включени са авторски произведения (монодийни и многогласни) от различни богослужебни последования - основни части от Златоустовата света литургия (Господнята молитва, Трети антифон №2, тропар и кондак на св. Петка, тропар на св. вмчк Димитър, тропари на други светии в зависимост от датата на концерта, причастен), от тайнствата Кръщение (тропар “Ризу мне подажд”) и Венчание (“Грядий, грядий), от Утренята (“Плотию уснув” - светилен на Пасха) и от Всенощното бдение (“Буди имя Господне” и “Богородице Дево”). Освен съвременните произведения, ще бъдат изпълнени и обработки на монодийни образци на източен напев от Вечерното богослужение (“Господи, воззвах”, “Кто Бог велий”, “Дева днес”). Тези обработки са много интересни, защото запазват абсолютно непроменена оригиналната едногласна мелодия. Към нея се прибавят още три гласа, изградени на исониращия принцип и законите на българската ладова хармония (изследвана, разработена и преподавана преди години от Георги Попов в НУФИ “Филип Кутев” Котел).
Интересното в цялата програма е, че владеещата във всички произведения интонация е изключително силно изявена българска.
Друга особеност е, че светските песенни форми са силно повлияни от храмовия християнски дух на песнопенията, а те пък са много силно повлияни от духа на българската интонация. В произведенията от двата жанра (светски и църковни) е налице едно взаимно проникване и съразтваряне, което говори за авторския труд и в двете сфери.
Този проект въздига у слушателите родолюбиви чувства и много дълбоки преживявания. Съразтворението на светските и богослужебните жанрове пречиства душевната атмосфера и създава вътрешен духовен празник у слушателите.
ПРОГРАМА ЗА КОНЦЕРТ на “Колегиум ОСАННА”, СОФИЯ
с авторска музика на Георги Попов и негови обработки на старинни песнопения
1. Отче наш из Св. литургия №4 на църковнославянски език
2. Апостолов первопрестолници - тропар на св. първовърховни апостоли Петър и Павел
3. “Азбучна молитва” на старобългарски език - т. Константин Преславски (IX век)
4. Во царствии Твоем – Мат.5:3-5, 16 III Антифон из Св. литургия №2 на църковнославянски
5. Похвала на цар Симеон - старобългарски аноним от Х век
6. Господи, воззвахъ, пс. 140 (141):1-2 - източен напев, глас 1
7. Кто Бог велий, Велик прокимен - източен напев, глас 7
8. “Паисий” - кантата по стихове на Иван Вазов от “Епопея на забравените”
9. Ризу мне подаждь - тропар из св. тайнство Кръщение
10. Плотию уснув - светилен на Пасха
11. “Левски” - кантата по стихове на Иван Вазов от “Епопея на забравените”
12. Собор ваш - тропар на всички български светии
13. Картинна миниатюра №1
14. Картинна миниатюра №2
15. Картинна миниатюра №4
16. Картинна миниатюра №6
17. Картинна миниатюра №9
18. Картинна миниатюра №11
19. Грядий, грядий – из св. тайнство Венчание
20. Богородице, Дево
21. Пустинное и безмолвное - тропар на св. Петка
22. Святую вси заступницу - кондак на св. Петка
23. Велика обрете - тропар на св. вмчк Димитър
Няма коментари:
Публикуване на коментар